Suplement diety to bardzo popularne i częste określenie, które każdy słyszy w reklamach czy widzi w czasopismach lub internecie. Na każdym kroku możemy natknąć się na reklamę tych specyfików. Dlaczego właśnie tak nazwano ten produkt? Czym jest i po co stosuje się suplementy diety? Są one dostępne w każdej aptece i sklepie. Coraz bardziej popularne, a co za tym idzie przynoszące coraz większe zyski. Oto kilka informacji na temat tego produktu. 

1. Co to jest suplement diety?

Suplement diety zawiera niezbędne składniki odżywcze, które każdy powinien uzupełniać w swojej codziennej diecie. Najczęściej też wielu osobom brakuje tych witamin, minerałów oraz innych substancji egzogennych, dlatego właśnie te składniki są zawarte w danej substancji, zwanej dalej suplementem diety. Możemy je spotkać jako tabletki, proszki, płyny, kapsułki czy żele. Można je dawkować w bardzo łatwy sposób. Zdecydowanie nie powinny nosić miana leków, dostępne są w sklepach jak i aptekach.

2. Po co są stosowane?

Suplementy diety stosowane są przez wiele osób, których tempo życia jest bardzo szybkie i brakuje im czasu na regularne, pełne witamin posiłki. Ludzie nie mają czasu, aby pilnować swojej diety. Jedzą szybko, nie zwracają uwagi na swoje posiłki i zapotrzebowanie. Do tego jakość naszego jedzenia jest mocno zastanawiająca ze względu na ubogą wartość witamin minerałów i innycy składników odżywczych. Żyjemy w czasach w których żywność jest coraz bardziej przetworzona i coraz gorszej jakości. To właśnie z tego powodu producenci zaczęli wypuszczać na rynek środki z najpotrzebniejszymi witaminami, czyli suplementy diety. 

Trzeba pamiętać, że suplementy diety dostarczą nam niezbędnych witamin do organizmu. Jednak to nie one powinny być podstawą naszej diety. Składniki pochodzenia naturalnego powinny być w pierwszej kolejności dostarczane do naszego organizmu ponieważ są one najbardziej wartościowe i najlepiej przyswajalne przez nasz organizm.

zakup suplementów diety

3. Kto decyduje o tym, co staje się suplementem diety?

Od 31 lipca 2003 roku każde państwo Unii Europejskiej powinno dostosować swoje prawa tak, aby były one optymalne do przepisów unijnych, które z kolei regulują rynek suplementów diety. Prawo unijne wskazuje jakie substancje, witaminy i składniki mineralne mogą być zaliczane do produkcji suplementów diety. Mówi także o tym, jak je wytwarzać, czyli w jakiej formie. O unifikację prawa unijnego dba Komisja Europejska.

Istnieje strefa pogranicza, która nie jest sprecyzowana prawnie przez Unię Europejską. Zawiera ona produkty, które spełniają kryteria produktów leczniczych jako suplementów diety.

4. Wnioski

Suplementy diety dostarczają naszemu organizmowi niezbędnych witamin, minerałów i składników odżywczych czyli uzupełniają naszą dietę. Są bardzo potrzebne i bardzo pomagają wielu osobom. Każdy kto stosuje suplementy diety powinien pamiętać, że to nie one są podstawą diety a jedynie dodatkiem i należy stosować umiar jak we wszystkim, aby zachować zdrowie i aby stosowanie tych produktów pomogło nam, a nie zaszkodziło.

Warto przeczytać